Odpowiednie przycięcie drzew oddziałuje na ich dalszy rozwój i ułatwia owocowanie. Jest to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych roślin w sadzie lub ogrodzie, który wpływa również na wygląd i rozpiętość gałęzi. Kiedy są schludnie przycięte, do rośliny dociera więcej światła.
Termin przycinania drzew owocowych różni się od ich rodzaju. Jabłonie, grusze i śliwy można śmiało przycinać jeszcze w lutym, gdyż niskie pogody nie są dla nich szkodliwe. Z podcinaniem brzoskwiń i nektaryn warto jednak poczekać na wiosenne słońce, kiedy na gałęziach pojawią się już pąki. Z kolei wiśnie, czereśnie i morele należy podcinać dopiero po zbiorze owoców. Pozwoli to uniknąć zakażenia miejsc nacięć rakiem bakteryjnym.
Inaczej sprawy mają się w przypadku krzewów owocowych. Termin cięcia zależy od tego, na jakich pędach roślina kwitnie. I tak w przypadku czarnej porzeczki, która rośnie na pędach rocznych i dwuletnich, wymaga ciągłej pielęgnacji. Z kolei aronia owocuje zarówno na pędach jednorocznych, jak i na trzy – i pięcioletnich z krótkopędami. Można więc ją podcinać zarówno wiosną, jak i jesienią. Zaś maliny, które owocują na dwuletnich pędach, należy prowadzić w dwuletnim cyklu rozwoju. Oznacza to, że po posadzeniu na wiosnę należy przyciąć jej pędy przy ziemi, aby wyrosły te, które zaowocują w następnym roku.
Pielęgnacja drzew owocowych nie należy do najprostszych. W przycinaniu nie chodzi tylko o technikę, ale również odpowiedni dobór gałęzi. Celem pielęgnacji jest uregulowanie kształtu korony w taki sposób, aby wyciąć pędy naruszające jej bryłę. Szkodliwe są także pędy rosnące pionowo, potocznie zwane „wilkami”, a także pędy rosnące do dołu, do środka korony i krzyżujące się. Działania te prowadzą do uzyskania pożądanego kształtu korony, która będzie dobrze doświetlona z każdej strony.
W naszej firmie dbamy o to, aby przycinanie drzew owocowych przebiegało bezinwazyjnie. Używamy w tym celu specjalnych podnośników i technik linowych, aby ograniczyć niesienie szkód. Nasi wyspecjalizowani pracownicy z należną troską zabezpieczają rośliny, pielęgnują je i przyczyniają do zapewnienia im optymalnego wzrostu i rozwoju.
Wróć do bloga