Co wpływa na dobrostan drzew?

Wbrew powszechnie panującej opinii, uprawa własnego sadu nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się początkowo wydawać. Jeżeli zależy nam na tym, aby drzewko owocowe odpowiednio się rozwijało i dawało w przyszłości dużo pysznych owoców, to powinniśmy zapewnić mu optymalne warunki rozwoju. O czym należy pamiętać podczas sadzenia drzewek? W jaki sposób je chronić i jakie zabiegi wykonywać w okresie rozrostu? Zapraszamy do uważnej lektury naszego artykułu.

Znajdź idealne miejsce pod zasadzenie

Podczas poszukiwań idealnego miejsca pod zasadzenie drzewa owocowego, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy jest ono odpowiednio nasłonecznione. Warto bowiem wiedzieć, że od oświetlenia zależeć będzie nie tylko ilość, ale i jakość plonów. Należy także pamiętać, aby unikać miejsc usytuowanych w tzw. zagłębiach terenu, ponieważ narażone są w większym stopniu na działanie przymrozków.

Koniecznie zadbaj o ochronę przed mrozem

W pielęgnacji roślin szalenie istotną rolę odgrywa zapewnienie im odpowiedniej ochrony przed mrozem. W tym celu należy pokryć ich pnie agrowłókniną, papierem falistym lub matą trzcinową. Często praktykowane jest również zadymianie, które wykonuje się poprzez spalanie mokrej słomy lub specjalnych świec dymnych.

A co z chorobami?

Drzewka owocowe mogą, tak jak każdy żywy organizm, zachorować. Odmian chorobowych jest bardzo dużo, a ich leczenie zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania zarazy. W przypadku samej jabłoni wyróżnić możemy chociażby: mączniaka prawdziwego, kwieciaka czy brunatną zgniliznę. Aby zminimalizować ryzyko powstawania chorób na drzewkach, należy regularnie opryskiwać ich korę socjalnymi preparatami. 

Cięcia pielęgnacyjne

Na dobrostan drzewek owocowych wpływa również regularne wykonywanie cięć pielęgnacyjnych, czy jak kto woli – przycinania gałęzi. Dzięki temu zabiegowi możemy mieć pewność, że drzewko będzie formowało się w odpowiedni sposób, rozwijało  i dawało smaczne plony.

Wróć do bloga