Jak bezpiecznie usunąć drzewo?

Jeszcze w 2017 roku drzewa mogły być usuwane bez względu na to, jaki jest ich obwód, co przyczyniło się do ich masowej wycinki. W związku z tym nastąpiła kolejna nowelizacja ustawy, według której należy ubiegać się o zezwolenie na ich ścinanie. Kiedy więc należy zgłosić się po taką zgodę? W jaki sposób należy zachowywać bezpieczeństwo podczas wycinki drzew?

Wycinka drzew a przepisy prawne

Zezwolenie na wycinkę drzew określa ustawa o przyrodzie i ochronie zabytków. Musi ono zawierać dane wnioskodawcy, oświadczenie o tytule prawnym do nieruchomości oraz zgodę właściciela. Ważna jest również informacja o gatunku drzewa oraz wielkości powierzchni, na której się znajduje. Zezwolenie jest konieczne, gdy obwód pnia na wysokości 5 cm od ziemi przekracza:

  • 80 cm u topoli, wierzby, klonów jesionolistnych i srebrzystych
  • 65 cm u kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego
  • 50 cm u pozostałych gatunków drzew

Po uzyskaniu zezwolenia można przystąpić do bezpiecznej wycinki drzewa. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy ekspertów, którzy zetną roślinę za pomocą specjalistycznego sprzętu. Warto pamiętać, że zezwolenie nie jest wymagane w przypadku drzew i roślin, których usunięcie nie ma związku z dalszą sprzedażą lub  gdy rosną na działkach osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

Zachowanie bezpieczeństwa podczas wycinki

Podczas wycinki drzew należy zadbać o szczególne bezpieczeństwo. W tym celu przyda się strój ochronny, w tym kask z osłoną na twarz, grube rękawice oraz twarde buty. Warto również uprzedzić osoby będące w pobliżu, aby zachowały dystans minimum 10 metrów. Do samodzielnej pracy można przystąpić w przypadku drzew o obwodzie do 50 cm. Rośliny o większym pniu, które znajdują się w pobliżu linii energetycznej czy telefonicznej warto pozostawić profesjonalnym firmom.

Wróć do bloga