Jak pielęgnować drzewa?

Często nie doceniamy roli drzew w naszym życiu. Dzięki nim otrzymujemy nie tylko cień czy owoce, ale również – powstały w procesie fotosyntezy – czysty tlen. Mając to na uwadze warto zdecydować się na posadzenie kilku drzewek we własnym ogródku. Powstaje jednak pytanie, w jaki sposób je pielęgnować, aby cieszyły nasze oczy i były zdrowe? Zapraszamy do uważnej lektury   artykułu.

Słowem wstępu

Posiadanie własnego sadu owocowego, czy pięknej lipy, w cieniu której można czytać książki w upalne, letnie dnie to marzenie wielu ludzi. Warto jednak pamiętać, że drzewa – tak jak wszystkie żywe organizmy –  wymagają należytej opieki. Tylko dzięki niej mogą rosnąć i stawać się  silniejsze. W przypadku świeżo posadzonych drzewek bardzo ważne jest dbanie o znajdującą się wokół nich glebę, która należy regularnie oczyszczać z wyrastających chwastów.

Przycinanie

Szalenie ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym nie wolno zapominać, jest przycinanie drzew. Drzewa, które nie są regularnie przycinanie słabiej kwitną, nadmiernie się rozrastają oraz narażone są na szereg chorób, które mogą uszkodzić ich strukturę, a niekiedy również prowadzić do całkowitego obumarcia. Za przycinanie można zabrać się zarówno w okresie wiosennym, kiedy drzewa są jeszcze w stanie wegetacji, jak również jesienią. Zdarza się, że w przypadku niektórych gatunków przycinanie należy przeprowadzić nawet dwa razy do roku.

Nawożenie

Warto wiedzieć, że im drzewo staje się większe, tym większą część gleby penetrują jego korzenie. Oznacza, to że drzewa same pobierają z gleby potrzebne im składniki a co za tym idzie, rzadko kiedy występuje konieczność ich dodatkowego nawożenia. Należy  jednak zapewnić im skuteczną ochronę przed szkodnikami poprzez spryskanie ich kory specjalnymi preparatami.

Komu powierzyć pielęgnację drzew?

Jeżeli nie mają Państwo czasu na samodzielne pielęgnowanie swojego sadu lub zwyczajnie nie mają wiedzy, która pozwoliłaby w odpowiedni sposób zająć się drzewkami, to warto poprosić o pomoc specjalistyczną firmę. Tego typu miejsca świadczą profesjonalne usługi z zakresu przycinania drzew i krzewów, dzięki czemu mogą mieć Państwo pewność, że Wasz sad trafi w ręce fachowców.

Wróć do bloga